شماره : 2650
16 / 12 / 1400 - 10:41

عضو کمیته علمی کرونا مطرح کرد :؛

اُمیکرون در کشور رو به افول / امکان تغییر شرایط پس از نوروز

عضو کمیته علمی کرونا، ضمن تشریح شرایط کرونا در کشور، گفت: طی روزهای آتی موارد ابتلا و مرگ و میر کمتر هم خواهد شد تا بالاخره مردم یک نفس راحت بکشند.؛

دکتر مسعود مردانی با اشاره به اینکه آمارها در زمینه مبتلایان امیکرون شدیدا رو به افول است، گفت: ان‌شاءالله کم‌کم این سویه در حال جمع شدن است و تخت‌های بیمارستانی نیز در حال خالی شدن است.

او با اشاره به کاهش بار مراجعات به مراکز درمانی، تصریح کرد: حجم بیماران سرپایی کاهش یافته است. البته تخت‌های بستری ویژه در اشغال بیماران بدحال است و مرگ و میرهای فعلی هم به دلیل حضور این بیماران در بخش‌های مراقبت ویژه است.

این متخصص بیماری‌های عفونی ضمن مطلوب خواندن شرایط فعلی بیماری در کشور، تاکید کرد: طی روزهای آتی موارد ابتلا و مرگ و میر کمتر هم خواهد شد تا بالاخره مردم یک نفس راحت بکشند.

وی با اشاره به در پیش بودن نوروز و تغییر رفتارهای اجتماعی در این ایام، افرود: ممکن است شرایط پس از نوروز متفاوت شود اما توصیه اکید ما به مردم رعایت پروتکل‌های بهداشتی است. نمی‌توانیم بگوییم مردم به سفر نروند اما باید در این سفرها هم اولویت را موضوع سلامت خود قرار دهند. / ایسنا

ثبت شده در سایت پایگاه خبری رویداد نو طی شماره 2650 توسط جواد منادی و در روز دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۴۰۰ ساعت 10:41:41
© Copyright 2022 https://rooydadeno.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 2647
16 / 12 / 1400 - 10:34

تکرار یک اتفاقی تلخ ؛؛

خودسوزی دختر ۱۷ ساله بخاطر ازدواج اجباری

دختر ۱۷ ساله که مجبور به ازدواج شده بود در اقدامی هولناک دست به خودسوزی زد.؛

دختر ۱۷ ساله که مجبور به ازدواج شده بود در اقدامی هولناک دست به خودسوزی زد.

این دختر ١٧ ساله که ساکن شهرستان بمپور واقع در استان سیستان و بلوچستان بود مدتی قبل به رغم میل باطنی‌اش به عقد مردی درآمد. او از زندگی مشترکش ناراضی بود و بر اساس شنیده‌ها از سوی شوهرش تحت اذیت و آزار قرار گرفته بود و در این شرایط دست به خودسوزی زد.

پیش از این در دی ماه امسال دختر بلوچ ١۶ ساله دیگری نیز به دلیل آزار و اذیت همسرش خودسوزی کرده بود.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری رویداد نو طی شماره 2647 توسط جواد منادی و در روز دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۴۰۰ ساعت 10:34:45
© Copyright 2022 https://rooydadeno.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 2643
12 / 12 / 1400 - 13:14

دبیر انجمن متخصصان عفونی ایران:؛

امیکرون پایان کرونا نیست/ در حال عبور از پیک ششم هستیم

دبیر انجمن متخصصان عفونی ایران گفت: امیکرون پایان کرونا نیست و به احتمال زیاد شاهد سویه‌های جدیدی خواهیم بود اما به نظر می‌رسد در سویه‌های جدید ویروس کرونا نیاز به اعمال محدودیت‌های شدید نخواهیم بود.؛

دکتر آمیتیس رمضانی در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا افزود: در روزهای آتی روند بیماری امیکرون در کشور کاهش پیدا می کند و پیش بینی می شود قبل از عید نوروز ۱۴۰۱ شاهد وضعیت پایداری باشیم.

وی اظهار داشت: در حال حاضر تقریبا در حال عبور از پیک امیکرون هستیم و به زودی روند این بیماری با همکاری مردم در کشور کنترل می شود.

مدیر گروه تحقیقات بالینی انستیتو پاستور ایران تصریح کرد: پیش بینی می شود در سال آینده بسیاری از کشورها روند افزایشی بیماری کرونا با سویه جدید امیکرون را پشت سر می گذارند و به نظر می رسد با کنترل امیکرون دنیا به یک ایمنی جمعی می رسد.

رمضانی ادامه داد: به احتمال زیاد بعد از این وضعیت دیگر شاهد وضعیت اضطراری یا پاندمی نخواهیم بود و نیازی به اعمال محدودیت های شدید مانند قرنطینه شهرها نخواهیم بود.

وی یادآور شد: بیشتر پیش بینی ها موید این موضوع است که شرایط نسبتا پایداری در دنیا حاکم می شود مگر اینکه سویه جدیدی با شدت ذاتی بیشتری بروز پیدا کند.

توصیه تزریق دز چهارم واکسن کرونا به گروه های پرخطر 

این پزشک متخصص بیماری های عفونی بر انجام سه دز واکسن کرونا تاکید کرد و گفت: در شرایط حاضر  تزریق دز چهارم واکسن کرونا به گروه های پرخطر از جمله بیماران زمینه ای، افراد دارای نقص ایمنی و سالمندان توصیه می شود.

رمضانی افزود: توصیه می شود این افراد دز چهارم واکسن خود را تزریق کنند و به احتمال زیاد تزریق دزهای سوم به بعد واکسن به عموم مردم، سالیانه خواهد بود به عبارتی نیاز به تکرار پشت سرهم تزریق این واکسن نخواهد بود.

وی با یادآوری اینکه مردم دز سوم واکسن کرونا را حتما بزنند، ادامه داد: با توجه به شرایط موجود تزریق واکسن همچنان ضروری است اما به احتمال زیاد از سال آینده از نگرانی مردم در این زمینه کاهش پیدا می کند.

به گزارش ایرنا، سازمان جهانی بهداشت ۲۶ نوامبر (پنجم آذرماه ۱۴۰۰) سویه امیکرون را با عنوان B.۱.۱.۵۲۹ پنجمین نوع نگران کننده ویروس کرونا اعلام کرد.

این سویه جدید که برای نخستین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شد، دارای جهش‌های چندگانه است که باعث نگرانی بسیاری از کشورها شده است.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری رویداد نو طی شماره 2643 توسط جواد منادی و در روز پنجشنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۰ ساعت 13:14:21
© Copyright 2022 https://rooydadeno.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 2640
12 / 12 / 1400 - 13:08

معاون بازاریابی و فروش ایران‌خودرو:؛

خودروهای ۴۰۵ و سمند از مدار تولید خارج می‌شود

معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو گفت: امسال برای تولید ۴۷۱ هزار و ۴۰۰ دستگاه خودرو برنامه ریزی کردیم و سال آینده نیز برنامه ریزی ما برای تولید ۷۰۰ هزار دستگاه خودرو است.؛

بابک رحمانی معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو افزود: در سال ۱۴۰۱ خودروهای ۴۰۵ و سمند از مدار تولید خارج خواهند شد و تولید انبوه خودرو «تارا» با ۷۵ هزار دستگاه انجام می‌شود.

او ادامه داد: خودروی «K۱۲۵» نیز در اواخر سال آینده به تولید می‌رسد و یک تا ۲ محصول سی. کی. دی» هم در سال آینده عرضه می‌شود.

رحمانی اضافه کرد: در مورد ایجاد تنوع در خودروها نیز در مدت ۵ سال آینده با برنامه ریزی مدون که انجام شده و با سرمایه گذاری حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان در هر سال، هم موتورها عوض می‌شوند و هیچکدام از خودروهای فعلی در مدار تولید ما نخواهند بود و همه خودروها تغییر می‌کنند و جدید می‌شوند. / بازار

ثبت شده در سایت پایگاه خبری رویداد نو طی شماره 2640 توسط جواد منادی و در روز پنجشنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۰ ساعت 13:08:58
© Copyright 2022 https://rooydadeno.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 2635
7 / 12 / 1400 - 18:16

نامه مشترک پرسپولیس و استقلال برای حق پخش

در نامه‌ای که به امضای رضا درویش و مصطفی آجورلو رسیده، مدیران دو باشگاه پرسپولیس و استقلال خواستار پرداخت حق پخش تلویزیونی شده‌اند.؛

در این نامه که به تهیه کنندگان چهار برنامه تلویزیونی شب‌های فوتبالی، فوتبال برتر، ورزشگاه و ورزش و مردم ارسال شده، مدیران دو باشگاه پرسپولیس و استقلال اعلام کرده‌اند که در صورت عدم توافق تهیه‌کنندگان این چهار برنامه اصلی صداوسیما برای فوتبال ایران، امکان پخش خلاصه بازی این دو تیم در برنامه‌های ذکر شده وجود نخواهد داشت. همچنین واحد مرکزی خبر و شبکه خبر نیز جزو مخاطبان این نامه هستند.

همچنین در این نامه تاکید شده که خبرنگاران، تصویربرداران و سایر عوامل این برنامه‌های تلویزیونی برای حضور در بازی پرسپولیس و استقلال و پوشش بازی‌های دو تیم سرخابی پایتخت، باید «مراجعه به باشگاه و انجام توافقات» را در دستور کار خود قرار بدهند.

در این نامه اعلام شده که در صورت عدم توافق، از حضور عوامل برنامه‌ها در ورزشگاه ممانعت خواهد شد.

به این‌ترتیب درخواست برای پرداخت حق پخش، به این شکل وارد مرحله جدیدی خواهد شد و باید دید که مسئولان صداوسیما چه واکنشی به این موضوع خواهند داشت.

بازی روز دوشنبه پرسپولیس و مس رفسنجان نخستین دیداری است که پس از ارسال این نامه برگزار می‌شود. / ورزش ۳
ثبت شده در سایت پایگاه خبری رویداد نو طی شماره 2635 توسط جواد منادی و در روز شنبه ۷ اسفند ۱۴۰۰ ساعت 18:16:47
© Copyright 2022 https://rooydadeno.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 2631
7 / 12 / 1400 - 17:54

یک مسئول سازمان محیط‌زیست:؛

سگ‌های ولگرد باعث تخریب اکوسیستم می‌شوند

فرجی گفت: سگ‌های ولگرد به عنوان گونه جانوری مهاجم برای زیستگاه‌های طبیعی محسوب و موجب رقابت با گونه‌های بومی، انتقال بیماری و تخریب اکوسیستم می‌شوند. ؛

سرپرست دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با توجه به گزارش‌های فراوان مستند در سازمان حفاظت محیط زیست، سگ‌های بدون صاحب و رها شده در طبیعت منجر به حمله گروهی و شکار گونه‌های حیات وحش کم توان از جمله بره‌های قوچ، میش، آهو و جبیر و همچنین بزغاله‌های کل و بز و برخی از گونه‌های بزرگ جثه از جمله مرال می‌شوند.

به گفته رضا فرجی گزارش‌های متعددی از جمله گروهی و کشتن گونه‌های شاخص گربه سانان از جمله یوز، پلنگ، کاراکال، سیاه گوش، گربه پالاس، گربه شنی، گربه جنگلی و گربه وحشی و سایر گونه‌ها توسط حملات گونه‌های مهاجم در محیط زیست کشور وجود دارد.

او گفت: «اختلالات ژنتیکی» با سگ سانان حیات وحش از مهم‌ترین آسیب‌های سگ‌های ولگرد و بدون صاحب در طبیعت است و این اختلالات ژنتیکی می‌تواند منجر به تهدید خلوص ژنتیکی گرگ خاکستری و شغال طلایی و از طرفی به هیبرید خطرناک گرگاس شود که بر خلاف خصوصیات رفتاری حیات وحش، انسان گریز نیستند و با نزدیکی به جوامع انسانی منجر به آسیب و حتی مرگ و میر کودکان می‌شوند.

سرپرست دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید: وجود سگ‌های بدون صاحب موجب افزایش بیماری‌های مشترک از قبیل هاری، سالک، کیست هیداتیک و انواع بیماری‌های عفونی و انگلی در جامعه می‌شود و این در حالی است که در اغلب کشورهای پیشرفته در جهان نسبت به کنترل جمعیت این حیوانات آسیب رسان تمهیدات ویژه‌ای اتخاذ شده و در برخی کشورهای اروپایی نظیر هلند و آلمان جمعیت آن‌ها به صفر رسیده است.

به گفته فرجی، افزایش جمعیت این حیوانات با غذارسانی، عدم جمع آوری و کنترل جمعیت، باعث افزایش بیماری‌هایی نظیر هاری که چرخه انتقال آن‌ها بین حیات وحش و سگ ولگرد مشترک است، می‌شود غذارسانی به عنوان یک عمل نادرست و مخرب منجر به افزایش سایرگونه‌های ناقل بیماری از جمله موش‌های شهری می‌شود که می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری به وضعیت سلامت انسان در شهرها و روستاها وارد سازد. / باشگاه خبرنگاران

ثبت شده در سایت پایگاه خبری رویداد نو طی شماره 2631 توسط nipoto و در روز شنبه ۷ اسفند ۱۴۰۰ ساعت 17:54:50
© Copyright 2022 https://rooydadeno.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 2628
7 / 12 / 1400 - 11:08

طالبان، روسیه و اوکراین را دعوت به خویشتن‌داری کرد

وزارت خارجه طالبان از روسیه و اوکراین خواست که از دامن زدن به خشونت پرهیز کنند.؛

هیئت حاکمه طالبان در بیانیه‌ای که یک روز پس از حمله همه‌جانبه روسیه به اوکراین منتشرشده است، از هر دو طرف درگیری خواست تا خویشتن‌داری پیشه کرده و موضعی نگیرند که سبب افزایش خشونت شود.

در بیانیه طالبان تاکید شده که هیئت حاکمه افغانستان سیاست خارجی «بی‌طرفی» دارد و از دو طرف منازعه می‌خواهد از طریق گفت‌وگو و روش‌های مسالمت‌آمیز بحران را حل‌وفصل کنند.

طالبان همچنین از دو طرف درگیری خواسته است که متوجه امنیت دانشجویان و مهاجران افغانستانی مقیم در اوکراین باشند.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری رویداد نو طی شماره 2628 توسط جواد منادی و در روز شنبه ۷ اسفند ۱۴۰۰ ساعت 11:08:54
© Copyright 2022 https://rooydadeno.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 2625
3 / 12 / 1400 - 17:13

تهدید نمایندگان برای تصویب؛

کلیات طرح صیانت از فضای مجازی تصویب شد

کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی کلیات طرح صیانت مجلس شورای اسلامی را با ۱۸ رای موافق به تصویب رساندند. ؛

اعضای کمیسیون طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی در جلسه کمیسیون با ۱۸ رای موافق کلیات این طرح را به تصویب رساندند.

جلال رشیدی کوچی در این جلسه گفت: من نه مخالف نظام هستم و نه مخالف انقلاب از خانواده‌ای آمده‌ام که پنج شهید تقدیم کرده است. عده‌ای برای موافقت با این طرح با من تماس می‌گیرند و من را تهدید می‌کنند. این در حالی است که بعد از گذشت مدتی به آغاز به کار کمیسیون مشترک مردم هنوز نگران تصویب این طرح هستند.

وی ادامه داد: این موضوع هم دلیل دارد برای مثال به یکباره اعلام می‌شود که در خلال بررسی بودجه جلسه‌ای برای بررسی این طرح برگزار شود. کسی مخالف ساماندهی فضای مجازی نیست اما آیا این طرح در راستای ساماندهی فضای مجازی است؟ از نظر مردم اینگونه نیست من در کنار مردم هستم.

در ادامه رضا تقی‌پور انوری رییس کمیسیون مشترک در پاسخ به اظهارات جلال رشیدی کوچی گفت: برگزاری جلسه امروز به یکباره نبوده است و از دو روز قبل در این خصوص نظرخواهی شد. ۱۴ نفر از اعضای کمیسیون با برگزاری این جلسه موافق بودند.

وی اضافه کرد: متاسفانه هنوز تخریب‌ها و تهدیدها در خصوص این طرح ادامه دارد. متاسفانه یکی از دوستان امروز در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی هم مطالبی مطرح کرده است و در رسانه‌ها گفته شد که قرار است جلسه ۴۵ دقیقه‌ای تصمیم گیری شود. این در حالی است که قرار بود جلسه ۱۲:۴۵ برگزار شود نه یک جلسه ۴۵ دقیقه‌ای. باید توضیح داده شود این ۴۵ دقیقه از کجا آمده است.

رییس کمیسیون مشترک در پایان عنوان کرد: جرئیات طرح نیز در جلسات بعدی کمیسیون بررسی خواهد شد، برگزاری این جلسات اطلاع‌رسانی می‌شود.

در پایان نیز کلیات طرح حمایت از حقوق کاربران به رای گذاشته شد و با رای مثبت ۱۸ نفر از اعضای کمیسیون همراه شد.

از همان ابتدای مطرح شدن این طرح انتقادات زیادی به آن وارد شد از جمله این که این طرح باعث محدودیت در کسب و کار در فضای مجازی و نقض حقوق شهروندی و حریم خصوصی می‌شود اما هر بار مدافعان آن اعلام می‌کردند که طرح تغییر کرده است. پس از مدتی نیز مرکز پژوهش‌های مجلس انتقادات اساسی درباره طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی وارد کرد. در پی افزایش انتقادها از مشخص نبودن طرح و شفاف نبودن روند بررسی آن رییس مجلس تاکید کرد که جلسات کمیسیون مشترک باید علنی برگزار شود.

با رسیدن فصل بودجه پیش بینی این بود که رسیدگی به این طرح به بعد از مشخص شدن تکلیف بودجه موکول شود. / ایسنا

ثبت شده در سایت پایگاه خبری رویداد نو طی شماره 2625 توسط nipoto و در روز سه شنبه ۳ اسفند ۱۴۰۰ ساعت 17:13:47
© Copyright 2022 https://rooydadeno.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 2622
29 / 11 / 1400 - 16:06

آخر و عاقبت هدیه‌های ولنتاین ؛؛

سرنوشت نامعلوم عروسک‌های ۶ میلیون تومانی / خرس‌های گنده کجا می‌روند؟

از چند روز مانده به ولنتاین یا به اصطلاح روز عشق ویترین مغازه‌های کادویی و اسباب‌بازی فروشی‌های محله‌های پایتخت پر از خرس‌های عروسکی به رنگ قرمز می‌شود که اغلب به فروش می‌روند؛ اتفاقی که در محله‌های شمالی و غربی پایتخت نمود بیشتری دارد.؛

از چند روز مانده به ولنتاین یا به اصطلاح روز عشق ویترین مغازه‌های کادویی و اسباب‌بازی فروشی‌های محله‌های پایتخت پر از خرس‌های عروسکی به رنگ قرمز می‌شود که اغلب به فروش می‌روند؛ اتفاقی که در محله‌های شمالی و غربی پایتخت نمود بیشتری دارد.

اما سرنوشت این خرس های بزرگ عروسکی که به یکدیگر هدیه می‌دهند، چه می‌شود؟ همین موضوع بهانه‌ای شد تا سراغ چند فروشنده  برویم و با آن‌ها دراین‌باره گفت‌وگو کنیم. یک فروشنده اسباب بازی در تهرانپارس می‌گوید:‌معمولا از روز ولنتاین تا چند روز بعد افراد بسیاری مراجعه می‌کنند که به بهانه اینکه در «خانه جا نداریم» یا «نمی‌توانیم این خرس گنده را در خانه نگهداریم» و به هزار و یک دلیل دیگر، خرس‌های هدیه ولنتاین  را برای فروش می آورند»

این فروشنده ادامه می‌دهد: «با وجودی که اغلب راضی هستند عروسک را به نصف قیمت بازار بفروشند، اما ما نمی‌توانیم جنس دست دوم بخریم و به سراغ مغازه‌های دیگر می‌روند.» یک فروشنده عروسک‌های پولیشی در پونک هم با بیان اینکه اغلب متقاضیان فروش خرس ولنتاین دختران و پسران زیر ۲۵ سال هستند، درباره قیمت عروسک‌های محبوب این روز می‌گوید: «خرس‌های بزرگ ۲ متری بسته به جنس پولیش آنها، از ۲ میلیون تا ۶ میلیون تومان و خرس‌های کوچک ۲۲ سانتی‌متری از ۴۰۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۲۲ هزار تومان به فروش می‌روند.» افزایش چشمگیر شمار خرس‌های قرمزی که این روزها در سایت دیوار برای فروش گذاشته شده اند موید همین موضوع است.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری رویداد نو طی شماره 2622 توسط جواد منادی و در روز جمعه ۲۹ بهمن ۱۴۰۰ ساعت 16:06:39
© Copyright 2022 https://rooydadeno.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 2619
29 / 11 / 1400 - 15:45

معاون وزارت بهداشت؛؛

پیک ششم کرونا در هفته دوم اسفند به اوج خود می‌رسد

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه تاکنون ۳۰ میلیون نفر از جمعیت کشورمان هر سه دوز واکسن کرونا را دریافت کردند، یادآور شد: پیک ششم کرونا با انتشار سویه اومیکرن در هفته دوم اسفند به اوج خود می رسد و پیش بینی ها نشان می دهد پیک ششم کرونا و سویه اومیکرون در صورت افزایش آمار واکسیناسیون تا فرا رسیدن فروردین سال آینده فروکش کند.؛

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه تاکنون ۳۰ میلیون نفر از جمعیت کشورمان هر سه دوز واکسن کرونا را دریافت کردند، یادآور شد: پیک ششم کرونا با انتشار سویه اومیکرن در هفته دوم اسفند به اوج خود می‌رسد و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد پیک ششم کرونا و سویه اومیکرون در صورت افزایش آمار واکسیناسیون تا فرا رسیدن فروردین سال آینده فروکش کند.

یونس پناهی اظهار کرد: واکسن خاص اومیکرون که توسط برکت تولید شده هفته آینده وارد فاز مطالعه بالینی می‌شود، این نوع واکسن در مطالعات نشان داده که می تواند در برابر ویروس اومیکرون حفاظت خوبی ایجاد کند که در صورت اثبات این اثربخشی، تولیدکنندگان آن می توانند تعداد قابل قبولی از این نوع واکسن را در اختیار وزارت بهداشت قرار دهند.

وی با بیان اینکه اثرگذاری هر دوز واکسن به طور متوسط طی یک دوره چهار ماهه از بین می‌رود، افزود: کسانی که بیش از چهار ماه از تاریخ آخرین تزریق واکسن آنها گذشته است باید در اسرع وقت برای تزریق دوز بعدی اقدام کنند. / باشگاه خبرنگاران جوان

ثبت شده در سایت پایگاه خبری رویداد نو طی شماره 2619 توسط جواد منادی و در روز جمعه ۲۹ بهمن ۱۴۰۰ ساعت 15:45:14
© Copyright 2022 https://rooydadeno.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر