کد خبر : 73
تاریخ انتشار : چهارشنبه 6 مرداد 1400 - 22:07

واکسیناسیون معلمان از ۹ تا ۲۵ مرداد

واکسیناسیون معلمان از ۹ تا ۲۵ مرداد
معاون وزارت آموزش و پرورش گفت: شروع نمادین واکسیناسیون معلمان ۷ مرداد ۱۴۰۰ همزمان با عید سعید غدیر خم و شروع رسمی از۹ مرداد و خاتمه تا ۲۵ مرداد ۱۴۰۰ است.

مهرزاد حمیدی در  سی و پنجمین اجلاس سراسری مدیران و رؤسای آموزش و پرورش پیرامون موضوع امنیت و سلامت جسمی دانش‌آموز، معلم و خانواده اظهار کرد: این اهداف مبتنی بر رویکردهای مدرسه محوری، کیفیت محوری، تعمیم و گسترش عدالت ورزشی و بهداشتی، برنامه محوری، ارزش محوری، مشارکت محوری و علمی و تخصصی کردن فعالیتها است.

وی خط مشی معاونت تربیت بدنی و سلامت را مدرسه محور کردن فعالیت ها، کیفیت بخشی به فعالیت ها، توسعه عادلانه و همگانی کردن فعالیت ها، برنامه محورکردن فعالیت‌ها، علمی و تخصصی کردن فعالیت‌ها، ارزش محور و مشارکت محور کردن فعالیت‌ها اعلام کرد.

حمیدی با اشاره به اینکه تحول ریشه دار در آموزش و پرورش از مدرسه آغاز می‌شود، درباره سبد پروژه‌های تربیت بدنی دانش آموزی، بهداشت و سلامت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی توضیح داد و افزود: تربیت بدنی و سلامت را در  وزارت آموزش و پرورش بخش عملی تعلیم و تربیت می‌دانیم و باید برنامه‌های تربیت بدنی وسلامت برتحقق اهداف ترویج سلامت، نشاط‌ و ارتقا توانمندسازی جسمی و روحی دانش آموزان متمرکز کرد و این نیل به اهداف را به صورت کمی نشان داد (چیزی را که نتوان اندازه گیری کرد نمی توان مدیریت کرد).

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش گفت: هرچه در تربیت بدنی و سلامت در سنین کودکی  و نوجوانی سرمایه گذاری شود جامعه ای فعال تر و سالم تر خواهیم داشت، تربیت بدنی و سلامت نقش موثری در پرورش انسان طراز سند تحول و ارتقاء شایستگی‌های پایه دانش آموزان دارد.

حمیدی افزود: جایگاه تربیت بدنی و سلامت در آموزش و پرورش کنکور زده و سهم آن از محتوا و زمان برنامه و فوق برنامه به منظور  متوازن سازی ساحت های تعلیم و تربیت باید ارتقا یابد ، این مهم را باید با تبدیل نیاز به تقاضا و تبدیل تقاضا به مطالبه در جامعه به پیش برد.

حمیدی همچنین درباره اهداف واکسیناسیون فرهنگیان در مقابله با کرونا گفت: بازگشایی ایمن مدارس، ارتقا ایمنی معلمان و کارکنان مدارس و ارتقا ایمنی عمومی جامعه مد نظر است. براساس مصوبه ستاد ملی کرونا،  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است واکسیناسیون معلمان  و کارکنان آموزش و پرورش  و رانندگان سرویس هاس مدارس را تا  پایان شهریور ماه۱۴۰۰  انجام دهد.

وی افزود: شروع نمادین واکسیناسیون ۷ مرداد ۱۴۰۰ همزمان با عید سعید غدیر خم  و شروع رسمی از ۹ مرداد ۱۴۰۰،  حداکثرخاتمه تا ۲۵ مرداد ۱۴۰۰است. همچنین در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و مناطق روستایی از ظرفیت موجود مراکز واکسیناسیون شبکه‌های بهداشت و درمان استفاده شود و نیاز به ایجاد مرکز جداگانه نخواهد بود.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: در شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر با توجه به جمعیت گروه هدف در صورت  لزوم نسبت به ایجاد پایگاه جدید(تجمیعی) به تعداد مورد نیاز بر اساس جمعیت گروه هدف اقدام شود.

حمیدی درباره اعضای پایگاه تجمیعی واکسیناسیون فرهنگیان اظهار کرد: مدیرپایگاه ( نیروی آموزش و پرورش)، پزشک پایگاه ، واکسیناتور ( با مشارکت از نیروهای پرستاری، مامایی، بهیار و یا گروه های پیراپزشکی فیلد درمان)، متصدی ثبت سامانه و احراز هویت( نیروی آموزش و پرورش)، خدمات ( نیروی آموزش و پرورش) و ناظرین فنی و تحویل و تحول فرایند تحویل، توزیع  و بازگشت واکسن (مرکز بهداشت) هستند.

وی همچنین درباره اهداف طرح ملی سواد حرکتی دانش آموزان ابتدایی گفت: سنجش و شناسایی وضعیت سواد حرکتی دانش‌آموزان دوره ابتدایی مدارس شهری، ارائه برنامه‌های مداخله‌ای ارتقای سواد حرکتی، توسعه ویژگی‌های جسمانی و سواد حرکتی دانش‌آموزان دوره ابتدایی مدارس شهری و افزایش سرانه فعالیت بدنی دانش آموزان است./ تسنیم