کد خبر : 530
تاریخ انتشار : چهارشنبه 20 مرداد 1400 - 11:56

رییس دانشگاه تهران :

رونمایی از ۷ واکسن کرونای ایرانی حیف‌شدن منابع است

رونمایی از ۷ واکسن کرونای ایرانی حیف‌شدن منابع است
رییس دانشگاه تهران با اشاره به اینکه در حلقه‌های تصمیم‌گیری، تصمیم‌سازی و بسیاری از فعالیت‌های اجرایی کشور دانشگاه‌ها وارد نمی‌شوند، از موازی‌کاری و جزیره‌ای عمل کردن در تولید واکسن کرونا در کشور انتقاد کرد.

رییس دانشگاه تهران درباره اظهارات اخیرش مبنی بر اینکه «هفت واکسن داخلی تا الان رونمایی شده، در حالی که منابع مالی و تخصصی در هیچ جای دنیا امکان چنین سرمایه‌گذاری را نمی‌دهد. به طور مثال چین با یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون جمعیت فقط دو واکسن برای کرونا دارد و این رویه در کشور ما حیف شدن منابع است» گفت: به هر حال منابع انسانی، مالی و تجهیزاتی کشور محدود است و مساله‌ای مثل واکسن موضوع پیچیده‌ای است، از این رو ما باید منابع خود را در همه زمینه‌ها با هم تجمیع کنیم تا با هزینه کمتر و کیفیت بالاتر زودتر به نتیجه برسیم، وقتی کار به این شکل تقسیم می‌شود، آن اثربخشی که انتظار می‌رود را ندارد.
محمود نیلی احمد آبادی افزود: نه فقط در حوزه واکسن بلکه در برخی حوزه‌های دیگر هم همینطور است. ما کارخانجاتی داریم که برای یک یا دو مورد برای آن‌ها از بیرون کشور دانش فنی خریداری کرده‌ایم در حالی که یک کارخانه می‌توانست دانش فنی را در اختیار بقیه قرار دهد.

وی اضافه کرد: در این موارد حتی دانشگاه‌ها هم می‌توانند کمک کنند، اما توجهی به آن‌ها نمی‌شود، از این رو سعی و خطا می‌کنند، که همین مسئله هزینه زیادی را به کشور تحمیل می‌کند.

رییس دانشگاه تهران درباره چرایی این موازی کاری‌ها گفت: ما سازمان‌های موازی در کشور داریم، در حالی که این سازمان‌ها می‌توانند تجمیع شوند و از طرفی باید یک وحدت فرماندهی در حوزه اجرا وجود داشته باشد. بنابر این چون سازمان‌ها موازی هستند و منابع‌شان هم مستقل از ماموریت‌شان است؛ تصمیماتشان هم به شکل جزیره‌ای گرفته می‌شود. وقتی یک سیستم به شکل جزیره‌ای باشد، قطعا این تبعات را هم دارد. / ایلنا