کد خبر : 2643
تاریخ انتشار : پنجشنبه 12 اسفند 1400 - 13:14

دبیر انجمن متخصصان عفونی ایران:

امیکرون پایان کرونا نیست/ در حال عبور از پیک ششم هستیم

امیکرون پایان کرونا نیست/ در حال عبور از پیک ششم هستیم
دبیر انجمن متخصصان عفونی ایران گفت: امیکرون پایان کرونا نیست و به احتمال زیاد شاهد سویه‌های جدیدی خواهیم بود اما به نظر می‌رسد در سویه‌های جدید ویروس کرونا نیاز به اعمال محدودیت‌های شدید نخواهیم بود.

دکتر آمیتیس رمضانی در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا افزود: در روزهای آتی روند بیماری امیکرون در کشور کاهش پیدا می کند و پیش بینی می شود قبل از عید نوروز ۱۴۰۱ شاهد وضعیت پایداری باشیم.

وی اظهار داشت: در حال حاضر تقریبا در حال عبور از پیک امیکرون هستیم و به زودی روند این بیماری با همکاری مردم در کشور کنترل می شود.

مدیر گروه تحقیقات بالینی انستیتو پاستور ایران تصریح کرد: پیش بینی می شود در سال آینده بسیاری از کشورها روند افزایشی بیماری کرونا با سویه جدید امیکرون را پشت سر می گذارند و به نظر می رسد با کنترل امیکرون دنیا به یک ایمنی جمعی می رسد.

رمضانی ادامه داد: به احتمال زیاد بعد از این وضعیت دیگر شاهد وضعیت اضطراری یا پاندمی نخواهیم بود و نیازی به اعمال محدودیت های شدید مانند قرنطینه شهرها نخواهیم بود.

وی یادآور شد: بیشتر پیش بینی ها موید این موضوع است که شرایط نسبتا پایداری در دنیا حاکم می شود مگر اینکه سویه جدیدی با شدت ذاتی بیشتری بروز پیدا کند.

توصیه تزریق دز چهارم واکسن کرونا به گروه های پرخطر 

این پزشک متخصص بیماری های عفونی بر انجام سه دز واکسن کرونا تاکید کرد و گفت: در شرایط حاضر  تزریق دز چهارم واکسن کرونا به گروه های پرخطر از جمله بیماران زمینه ای، افراد دارای نقص ایمنی و سالمندان توصیه می شود.

رمضانی افزود: توصیه می شود این افراد دز چهارم واکسن خود را تزریق کنند و به احتمال زیاد تزریق دزهای سوم به بعد واکسن به عموم مردم، سالیانه خواهد بود به عبارتی نیاز به تکرار پشت سرهم تزریق این واکسن نخواهد بود.

وی با یادآوری اینکه مردم دز سوم واکسن کرونا را حتما بزنند، ادامه داد: با توجه به شرایط موجود تزریق واکسن همچنان ضروری است اما به احتمال زیاد از سال آینده از نگرانی مردم در این زمینه کاهش پیدا می کند.

به گزارش ایرنا، سازمان جهانی بهداشت ۲۶ نوامبر (پنجم آذرماه ۱۴۰۰) سویه امیکرون را با عنوان B.۱.۱.۵۲۹ پنجمین نوع نگران کننده ویروس کرونا اعلام کرد.

این سویه جدید که برای نخستین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شد، دارای جهش‌های چندگانه است که باعث نگرانی بسیاری از کشورها شده است.