کد خبر : 2510
تاریخ انتشار : یکشنبه 24 بهمن 1400 - 11:26

افزایش ۴۰ برابری قیمت مسکن در رشت طی دهه ۹۰

افزایش ۴۰ برابری قیمت مسکن در رشت طی دهه ۹۰

بررسی ها نشان میدهد که طی پنج سال اخیر افزایش قیمت آپارتمان در رشت مرکز استان گیلان بسیار ملموس تر از نیمه نخست دهه ۹۰ بود و میانگین رشد مسکن در این شهر در دهه ۹۰ به ۴۰ برابر و در بعضی از مناطق نیز بیش از ۵۰ برابر رسیده است. برای مثال در مناطق

بررسی ها نشان میدهد که طی پنج سال اخیر افزایش قیمت آپارتمان در رشت مرکز استان گیلان بسیار ملموس تر از نیمه نخست دهه ۹۰ بود و میانگین رشد مسکن در این شهر در دهه ۹۰ به ۴۰ برابر و در بعضی از مناطق نیز بیش از ۵۰ برابر رسیده است.

برای مثال در مناطق به اصطلاح بالای شهر یا مرفح نشین رشت مانند گلسار و منظریه جزو مناطقی هستند که در دهه گذشته بیشترین میزان رشد قیمتی را تجربه کردند. طبق بررسی های میدانی در سال ۹۰ قیمت هم متر مسکن در این مناطقی همچون گلسار حدود یک میلیون تومان بود که هم اینک به طور میانگین به متری ۴۰ میلیون تومان رسیده است. البته خانه هایی با قیمت تا ۶۰ میلیون تومان نیز در میان ان دیده می شود.

همچنین بررسی از مناطق مرکزی رشت و محله های متوسط نشین نیز همان نسبت افزایش چهل برابری را نشان میدهد. قیمت هر متر آپارتمان برای خیابانهایی همچون، مطهری، شهدا، رشتیان و خیابان انزلی در سال ۹۰ حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان بود که این رقم اکنون و در نیمه دوم امسال به متری ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان افزایش یافته است.

این تناسب برای اکثر محله‌ها و خیابانهای رشت نیز همینگونه است و تفاوت چندانی دیده نمی شود. به طور مثال هم اکنون در خیابان شهدا قیمت هر متر آپارتمان تا ۲۰ میلیون تومان معامله می‌شود و این در حالی است که سال ۹۰ قیمت هر متر آپارتمان در این منطقه نیز هر متری کمتر از ۵۰۰ هزار تومان معامله می‌شد.

طبق بررسی‌ها در مناطق دیگر همچون جماران، حمیدیان، یخسازی و معلولین در حال حاضر کنونی مسکن به متری تا ۱۲ میلیون تومان برای املاک دارای سند نیز افزایش یافته و این در حالی است که قیمت مسکن در این مناطق در سال ۹۰ بین ۳۰۰ الی ۴۰۰ هزار تومان بود.

البته این همانطور که گفته شد این بررسی ها مربوط به قیمت آپارتمان بوده و در مورد زمین و یا خانه‌های ویلایی افزایش نرخ بیش از این می‌باشد که در برخی مناطق رشد ۱۰۰ برابری را نیز شاهد هستیم. / ایرنا

برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ،