کد خبر : 1510
تاریخ انتشار : جمعه 19 شهریور 1400 - 12:25

کیفیت هوای تهران برای گروه های حساس جامعه ناسالم است

کیفیت هوای تهران برای گروه های حساس جامعه ناسالم است
کیفیت هوای پایتخت امروز (۱۸ شهریور) از لحاظ غلظت آلایندگی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون با شاخص لحظه ای ۱۰۲ در شرایط ناسالم برای گروه های حساس (بیماران قلبی، زنان باردار و سالمندان) است.

از اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، همچنین میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون طی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۹:۳۰ امروز بر روی شاخص عددی ۸۹ و در شرایط قابل قبول بود.

در همین مدت، غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون با شاخص ۷۳، اُزُن با شاخص ۶۰، دی اکسید نیتروژن با شاخص ۵۷ و منواکسید کربن با شاخص ۲۹ بوده است.

بر این اساس، ایستگاه‌های اقدسیه منطقه یک با شاخص ۶۲، پونک شهرداری منطقه ۵ با شاخص ۶۶ و شهرداری منطقه ۲ با شاخص ۶۷ طی ۲۴ ساعت گذشته از لحاظ آلایندگی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون کمترین آلایندگی را به ثبت رساندند و جزو مناطق سالم بودند.

همچنین ایستگاه‌های شریف منطقه ۲ با شاخص ۱۲۴، شهرداری منطقه ۱۹ با شاخص ۱۱۲ و شهرداری منطقه ۱۵ با شاخص ۱۱۰ از لحاظ آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بیشترین آلایندگی را ثبت کردند.

شاخص کیفیت هوا معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامت افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک یا سبز، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط قابل قبول یا زرد، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس یا نارنجی، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه  یا قرمز، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم یا بنفش و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک یا ارغوانی تعیین شده است.