کد خبر : 1400
تاریخ انتشار : چهارشنبه 17 شهریور 1400 - 14:04

دبیر کمیته علمی ستاد کرونا:

واردات فایزر از ماه های آینده انجام می شود

واردات فایزر از ماه های آینده انجام می شود
همزمان با افزایش واردات واکسن، مراحل تولید واکسن های داخلی نیز دنبال می شود، تولید واکسن اسپوتنیک در ایران انجام شد و با صدور مجوز، این واکسن نیز می تواند وارد چرخه مصرف شود، سه واکسن پاستوکووک، اسپایکوژن و رازی مراحل فاز سوم کارآزمایی بالینی را طی می کنند، انستیتو پاستور اعلام کرده این مرحله را تا پایان شهریور تمام می کند، اگر این واکسن نیز با همکاری کوبا تولید شود، در سرعت گرفتن واکسیناسیون از مهر ماه موثر است. با این وجود با توجه به اهمیت سرعت بخشیدن به واکسیناسیون در کوتاه مدت روی واردات واکسن از خارج متمرکز می شویم تا زمان را از دست ندهیم.

دبیر کمیته علمی ستاد ملی کرونا درباره میزان موفقیت واکسیناسیون کرونا نیز به پژوهشگر ایرنا گفت: همزمان با افزایش واردات واکسن، مراحل تولید واکسن های داخلی نیز دنبال می شود، تولید واکسن اسپوتنیک در ایران انجام شد و با صدور مجوز، این واکسن نیز می تواند وارد چرخه مصرف شود، سه واکسن پاستوکووک، اسپایکوژن و رازی مراحل فاز سوم کارآزمایی بالینی را طی می کنند، انستیتو پاستور اعلام کرده این مرحله را تا پایان شهریور تمام می کند، اگر این واکسن نیز با همکاری کوبا تولید شود، در سرعت گرفتن واکسیناسیون از مهر ماه موثر است. با این وجود با توجه به اهمیت سرعت بخشیدن به واکسیناسیون در کوتاه مدت روی واردات واکسن از خارج متمرکز می شویم تا زمان را از دست ندهیم.
وی ادامه داد: رایزنی هایی برای واردات واکسن هایی مثل فایزر از کشوری غیر آمریکا نیز در جریان است و احتمال دارد در ماههای آینده این نوع واکسن نیز به کشور وارد شود. با ادامه این روند می توانیم در چند ماه آینده به واکسیناسیون بالای ۷۰ تا ۸۰ درصدی جامعه برسیم و به تدریج محدودیت ها را کم کنیم.
عاطفه عابدینی درباره اثربخشی واکسن ها در کنترل همه گیری کرونا گفت: همه واکسن های کرونای تولید شده در دنیا حتی فایزر که از نوع واکسن های جدید mrna هستند، مدتی بعد از تزریق دز دوم با کاهش ایمنی زایی مواجه می شوند، در متون علمی اعلام شده کاهش ایمنی زایی واکسن ها بعد از ۸ ماه رخ می دهد به همین علت حتی افرادی که در آمریکا واکسن فایزر زده اند بعد از مدتی با خطر افزایش ابتلا و مرگ کرونا مواجه هستند و موارد مرگ داشته اند.
دبیر کمیته علمی ستاد ملی کرونا ادامه داد: واکسن های دیگر مثل آسترازنکا و سینوفارم نیز همین طور هستد و مدت ایمنی زایی آنها محدود است، علاوه بر آن ایمنی زایی همه واکسن ها بر روی سویه های جهش یافته کرونا کم می شود مثلا درباره فایزر ایمنی زایی آن روی واریات دلتا حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد است، بنابراین بروز مواردی از ابتلا و حتی مرگ بعد از دز دوم واکسن ناشی از اشکال در واکسن نیز بلکه ناشی از روند اپیدمی است. ضمن اینکه در ایران، ما با روزهای اوج پیک پنجم با سویه دلتا مواجه بودیم، سویه دلتا واگیرتر و خطرناکتر از سویه های قبلی است. میزان چرخش ویروس در جامعه نیز بالاست و در عین حال میزان واکسیناسیوی هم زیر ۱۰ درصد بود بنابراین مشاهده مواردی از مرگ بعد از تزریق دز دوم در این شرایط خیلی عجیب نیست.
عابدینی گفت: زمانی می توانیم به یک اطمینان نسبی بعد از دز دوم واکسن برسیم که میزان واکسیناسیون در جامعه به بالای ۸۰ درصد برسد. برای این کار باید همه مردم به ترغیب دوستان و اعضای خانواده خود برای واکسن زدن اقدام کنند، کشور ایران با کشورهای دیگری که با خرافات و حرف های غیرعلمی مردم را از واکسن زدن دور می کنند، فرق دارد. مطمئن هستیم با افزایش واردات و تامین واکسن، با توجه به فرهنگ بالای مردم، حتما با استقبال انبوه مردم از واکسیناسیون مواجه می شویم. این تجربه در واکسیناسیون های قبلی و در همه استانها از جمله سیستان و بلوچستان مشاهده شده و مشکلی از نظر استقبال نکردن مردم از واکسیناسیون نخواهیم داشت.
دبیر کمیته علمی ستاد ملی کرونا درباره آینده کرونا در ایران توضیح داد: سویه های جدید مختلفی از کرونا در دنیا دیده شده است که ممکن است همه آنها مهم نباشند. سویه ای از این ویروس مهم است که به واریات یا نوع غالب در جامعه تبدیل شود مثل دلتا و گر نه همزمان با دلتا سویه های دیگری مثل آفریقای جنوبی نیز در دنیا دیده شد که در ایران چندان مهم نبودند، بنابراین آینده کرونا در ایران خیلی قابل پیش بینی نیست. امیدواریم با گسترش واکسیناسیون شاهد شیوع انواع جدید ویروس کرونا در کشور نباشیم. هنوز دقیق نمی دانیم در ماههای آینده چه اتفاقاتی می افتد اما ممکن است یک یا دو ماه آیند با شیوع یک نوع ویروس جهش یافته دیگر در کشور مواجه شویم و وارد موج ششم شویم بنابراین باید آماده باشیم و یکی دو ماه فرصت داریم تا واکسیناسیون را در کشور گسترده کنیم.
بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت تاکنون حدود ۴۰ میلیون واکسن کرونای خارجی وارد کشور شده است. ۱۹ میلیون و ۶۲۰ هزار و ۵۹۶ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۹ میلیون و ۸۳۲ هزار و ۸۴۸ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند. مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۲۹ میلیون و ۴۵۳ هزار و ۴۴۴ دُز رسیده است. محموله های جدید واکسن یک به یک به ایران می رسند و امیدها برای واکسیناسیون سریع و اثربخش در ایران رو به افزایش است. / دیده‌بان ایران

برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ،