کد خبر : 139
تاریخ انتشار : شنبه 9 مرداد 1400 - 10:41

کشف بقایای تونلی تاریخی در روستای گلسرک رشت

کشف بقایای تونلی تاریخی در روستای گلسرک رشت

رشت- معاون میراث فرهنگی گیلان از کشف بقایای تونلی تاریخی در روستای گلسرک رشت خبر داد و گفت: طول این تونل حدود ۷۰۰ متر است. ولی جهانی در این باره اظهار کرد: با بررسی بقایایی در محدوده کوه‌های اطراف امامزاده هاشم و روستای گلسرک رشت، تونلی زیرزمینی در این منطقه کشف شده است. جهانی افزود:

رشت- معاون میراث فرهنگی گیلان از کشف بقایای تونلی تاریخی در روستای گلسرک رشت خبر داد و گفت: طول این تونل حدود ۷۰۰ متر است.

ولی جهانی در این باره اظهار کرد: با بررسی بقایایی در محدوده کوه‌های اطراف امامزاده هاشم و روستای گلسرک رشت، تونلی زیرزمینی در این منطقه کشف شده است.

جهانی افزود: این تونل زیر زمینی به طول تقریبی ۷۰۰ متر شامل برج‌ها، پله‌های زیرزمینی، زاغه‌های مهمات و اتاق سربازان به صورت شمالی – جنوبی ساخته شده است.

وی با اشاره به اینکه سنگ‌های مالوان، آجرهای فشاری و سنگ‌های رودخانه‌ای از جمله مصالح به کار رفته برای ساخت این تونل است، گفت: در فاصله ۱۰ الی ۲۰ متر برج‌های نگهبانی قرار گرفته و دسترسی به برج‌ها از طریق تونل و با کمک پله‌های زیر زمینی امکان پذیر است.

جهانی اضافه کرد: قرار گرفتن تونل در کنار کاروانسرای لات و بقایای قلعه تاریخی می‌تواند از جاذبه‌های گردشگری مهم در منطقه محسوب شود.

معاون میراث فرهنگی گیلان گفت: این سازه زیرزمینی به ابعاد مختلف است و در برخی نقاط، اتاق‌ها مستطیل شکل با سقف نورگیر، به نظر می‌رسد اتاق سربازان یا انبار مهمات باشد که پس از ساخت تونل، روی سقف با خار و خاشاک پوشانده می‌شد تا امکان رؤیت آن را سخت و دشوار کند. / مهر