کد خبر : 1330
تاریخ انتشار : دوشنبه 15 شهریور 1400 - 8:04

مدیرعامل برق گیلان خبر داد؛

کشف ۲ مرکز و ۱۱ دستگاه استخراج غیرمجاز رمزارز در شهرستانهای تالش و کوچصفهان

کشف ۲ مرکز و ۱۱ دستگاه استخراج غیرمجاز رمزارز در شهرستانهای تالش و کوچصفهان
هنرمند تصریح کرد: طی عملیاتی با حضور نیروهای انتظامی و نمایندگان شرکت توزیع برق گیلان در چند روز اخیر، ۲ مرکز و ۱۱ دستگاه استخراج غیرمجاز رمزارز در شهرستانهای تالش و کوچصفهان کشف و ضمن قطع انشعاب برق متخلفین، جهت انجام مراحل قانونی به مراجع قضایی تحویل داده شدند.

شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان در کنار همکاری مجدانه نیروی انتظامی و استفاده از ظرفیت عظیم مردمی با اجرای برنامه‌ای ویژه‌ای از تصمیم جدی این شرکت در مبارزه علیه سودجویی غیر قانونی از محل یارانه‌ها از طریق کشف و شناسایی مراکز غیر مجاز رمز ارز دیجیتال خبر داد.
هنرمند گفت: استفاده از هرگونه انشعاب برق با تعرفه یارانه‌ای شامل انشعاب برق خانگی، تجاری، صنعتی، کشاورزی و… برای استخراج رمزارزها غیرقانونی می‌باشد و انجام این عمل خلاف قانون در واقع کسب کردن سود نه از طریق یک فعالیت اقتصادی اشتغال‌زا و مولد بلکه با سوءاستفاده از یارانه حامل‌های انرژی می‌باشد؛ یارانه‌ای که متعلق مردم می‌باشد. سودجویی غیرقانونی از محل یارانه‌ها نیز باعث تحمیل هزینه‌های هنگفتی به اقتصاد شده که از جمله آن‌ها می‌توان به دامن زدن به رکود صنایع و تعطیلی کارخانه‌ها که نتیجه آن افزایش بیکاری و تورم می‌باشد.
وی تاکید کرد: در صورتی که هر شخص یا نهادی به استخراج غیرمجاز رمزارز مبادرت نماید، بعنوان متخلف به مراجع قضایی معرفی خواهد شد و ضمن قطع انشعاب برق، ما به التفاوت قیمت برق یارانه‌ای و تعرفه صادراتی و همچنین خسارات وارده به شبکه‌های برق از وی اخذ می‌شود.
هنرمند در این راستا تصریح کرد: طی عملیاتی با حضور نیروهای انتظامی و نمایندگان شرکت توزیع برق گیلان در چند روز اخیر، ۲ مرکز و ۱۱ دستگاه استخراج غیرمجاز رمزارز در شهرستانهای تالش و کوچصفهان کشف و ضمن قطع انشعاب برق متخلفین، جهت انجام مراحل قانونی به مراجع قضایی تحویل داده شدند.
هنرمند افزود: این ۱۱ دستگاه در دو منزل مسکونی بوده که براساس پایش مصرف آن‌ها مورد کشف و شناسایی قرار گرفته اند.
مدیرعامل توزیع برق گیلان در راستای اقدامات صورت پذیرفته در این خصوص بیان داشت: با تشکیل کمیته جمع آوری مراکز غیر مجاز رمز ارز در استان با حضور دستگاههای اجرایی، قضایی و امنیتی از سال گذشته تا کنون، بیش از ۵ هزار دستگاه استخراج غیرمجاز رمز ارز در گیلان شناسایی شده است که بالغ بر ۴۳ میلیارد تومان به صنعت برق خسارت وارد کرده اند.
وی اضافه کرد: هموطنان گرامی می‌توانند در صورت شناسایی مراکز استخراج غیرمجاز رمزارز اطلاعات مربوطه را از طریق سامانه تلفنی ۱۲۱ و یا مراجعه حضوری به واحد حراست شرکت توزیع برق محل زندگی خود اعلام نمایند. اطلاعات و مشخصات هویتی گزارش دهندگان به صورت کاملا محرمانه حفظ می‌شود و به گزارش‌هایی که منجر به کشف مراکز غیرمجاز استخراج رمزارز گردد تا سقف ۲۰ میلیون تومان پاداش نقدی تعلق می‌گیرد./ دیارمیرزا