کد خبر : 1303
تاریخ انتشار : یکشنبه 14 شهریور 1400 - 13:32

پس از گذشت چندسال؛

انهدام یک شبکه بزرگ کودک‌ربایی در مشهد

انهدام یک شبکه بزرگ کودک‌ربایی در مشهد
بررسی‌های اولیه و تحقیقات اطلاعاتی نشان می‌داد از ابتدای امسال چند کودک در مشهد گم شده‌اند که از سرنوشت آنان هیچ اطلاعاتی وجود نداشت.

با دستگیری چند تن از عاملان کودک‌ربایی و خرید و فروش آنان در مشهد، یک شبکه سازمان‌یافته به سرکردگی یک زن جوان متلاشی شد.

ماجرای این پرونده پیچیده که از چند سال قبل در مشهد کلید خورده بود، بعدازظهر نهم شهریور در حالی رنگ عملیاتی به خود گرفت که حدود ساعت ۲:۳۰ بعدازظهر زن جوانی به همراه دختر ۳ ساله‌اش وارد محله نجف در بولوار توس شد و به سمت منزل مسکونی خودش حرکت کرد.

این زن جوان در حالی وارد منزل شد که دختر خردسال برای بازی در حیاط ایستاد و در حیاط نیز باز ماند. در این هنگام ناگهان مردی ناشناس وارد منزل مسکونی شد و در یک لحظه دستمالی را جلوی دهان دخترک گرفت. او بلافاصله دختر ۳ساله را که دست و پا می‌زد از زمین بلند کرد و با سرعت از حیاط خارج شد. مادر کودک که از پنجره آشپزخانه این صحنه را می‌دید وحشت‌زده بیرون پرید و در حالی که دچار شوک شده بود جیغ‌زنان به داخل کوچه دوید. زن جوان سراسیمه و نگران فریاد می‌کشید «دخترم را بردند! دخترم را بردند!» با جیغ‌های دلخراش زن جوان، اهالی محل نیز از خانه‌ها بیرون آمدند و مردی را دیدند که دختری را زیر بغل گرفته و با سرعت به انتهای کوچه می‌دود.

طولی نکشید که تعدادی از اهالی محل به یاری زن جوان آمدند و به تعقیب مرد ناشناس پرداختند. دست و پا زدن‌ها و تلاش دخترک برای نجات از چنگ مرد کودک‌ربا هم فایده‌ای نداشت تا اینکه بالاخره اهالی و رهگذران موفق شدند آن مرد را به محاصره درآورند و از فرار او جلوگیری کنند. چند دقیقه بعد نیروهای کلانتری با تماس تلفنی شهروندان عازم خیابان نجف شدند.

با افشای هویت این متهم ۴۳ساله که «م-خ» نام دارد، تحقیقات مقدماتی آغاز و مشخص شد که وی عضو یک باند کودک‌ربایی است که زن جوانی هدایت و سرکردگی آن را به عهده دارد. این مرد ۴۳ساله در اعترافات اولیه خود به پلیس گفت: من برای زنی به نام «ن» کار می‌کنم و بنا به سفارش او دختربچه ۳ساله را دزدیدم.

در پی اعترافات این متهم، ماموران انتظامی مراتب را به دادستانی مشهد اطلاع دادند و به این ترتیب حسن زرقانی قاضی جنایی مشهد پیگیری فنی و اطلاعاتی این پرونده را به گروهی از کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی سپرد تا ماجرای کودک‌ربایی‌ها در مشهد به طور خاص مورد رسیدگی قرار گیرد.

بررسی‌های اولیه و تحقیقات اطلاعاتی نشان می‌داد از ابتدای امسال چند کودک در مشهد گم شده‌اند که از سرنوشت آنان هیچ اطلاعاتی وجود نداشت. به این ترتیب مرد ۴۳ساله ساعتی بعد اطلاعاتی ارائه داد که دامنه عملیات را به نقطه دیگری از شهر کشاند و ماموران با زن جوانی که قرار بود کودک را تحویل بگیرد، در نقطه‌ای از شهر قرار صوری گذاشتند. در این هنگام ناگهان خودروی پژو ۴۰۵ مقابل مرد ۴۳ساله متوقف شد که رانندگی آن را جوانی حدود ۲۳ساله به عهده داشت اما کارآگاهان در یک لحظه خودرو را به محاصره درآوردند و زن جوان و راننده پژو را دستگیر کردند.

با انتقال «ن» و جوان راننده به پلیس آگاهی، بلافاصله تحقیقات ویژه از آنان آغاز شد. راننده خودرو که «م-ص» نام دارد در اعترافاتش زوایای دیگری از این شبکه کودک‌ربایی را فاش کرد. او گفت: من فقط راننده این شبکه هستم و برای انتقال هر کودک مبالغی بین ۵۰۰ هزار تا یک میلیون تومان دریافت می‌کنم. این جوان ۲۳ساله تبعه خارجی همچنین ادعا کرد، نقشی در خرید و فروش کودکان ندارد. این درحالی بود که «ن» (سرکرده شبکه) خود را فقط یک دلال نامید که تعداد زیادی کودک خرید و فروش کرده است. او همچنین از مبالغ میلیونی خرید و فروش کودکان ربوده‌شده پرده برداشت ولی ادعا کرد با رضایت خانواده‌های کودکان، آن‌ها را به مبالغی تا ۱۰ میلیون خریداری کرده و بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان فروخته است.

ادعاهای این زن جوان در حالی با تناقضات زیادی بیان می‌شود که بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد اقدامات مجرمانه و کودک‌ربایی‌های اعضای این شبکه از چند سال قبل آغاز شده است و افرادی در دیگر استان‌های کشور برای دریافت شناسنامه کودکان ربوده‌شده با اعضای این شبکه همکاری دارند.

با افشای زوایای هولناکی از ماجرای سازمان‌یافته کودک‌ربایی در مشهد، همه افراد مرتبط با این شبکه با صدور دستورات قضایی در اختیار کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی قرار گرفتند.

همچنین اتهام مشارکت در آدم‌ربایی‌های متعدد و تشکیل و اداره شبکه سازمان‌یافته برای قاچاق و خرید و فروش انسان در اولین جلسه بازپرسی به متهمان تفهیم شد./ خراسان