کد خبر : 1142
تاریخ انتشار : چهارشنبه 10 شهریور 1400 - 15:11

احتمال وصل شدن پیک کرونای دلتا به لامبدا / سطح اکسیژن، مهم ترین نکته در پایش حال بیماران است

احتمال وصل شدن پیک کرونای دلتا به لامبدا / سطح اکسیژن، مهم ترین نکته در پایش حال بیماران است
یک فوق تخصص بیماری های عفونی و نقص ایمنی گفت: کرونا هر روز با شکل جدید می آید و مسئله مهم تر از دلتا، لاندا است که در پشت مرزهای ماست و موارد مشکوکی در ایران دیده شده که البته تائید رسمی نشده و با تجربه ای که داریم، فکر می کنم پیک دلتا به لاندا وصل شود و در این بین فروکش درست و حسابی نداشته باشیم.

دکتر”ایمان قاسم زاده” درباره کرونای دلتا اظهار کرد: با توجه به گسترش سویه کرونای دلتا در تمام کشور، می دانیم سرایت پذیری بیشتری دارد و این سویه کشنده تر است؛ بیماران دلتا خیلی عجیب هستند و بیمارانی که فکرش را نمی کنیم در عرض چند ساعت بسیار بدحال می شوند.

 

وی افزود: با گذشت ۱۸ ماه از شیوع کرونا همه فکر می کردیم این بیماری دیگر فروکش می کند اما روز به روز کرونا قوی تر و با آمار تلفات بیشتر و دردسرهای بیشتر همراه است و مهم ترین مسئله ای که در ذهن همه تداعی می شود، راه های پیشگیری است.

قاسم زاده تصریح کرد: مهم ترین راه پیشگیری، واکسیاسیون کروناست و بعد از آن رعایت پروتکل های بهداشتی از جمله فاصله دو متر، عدم حضور در مکان های سربسته، زدن ماسک و شست دست ها.

وی بیان کرد: فصل سرما را در پیش داریم و مهم ترین مسئله این است با توجه به خاموشی کولرها، هوای داخل ادارات، مغازه و … راکد می ماند و این، شرایط را برای انتقال ویروس خیلی فراهم می کند لذا خواهش می کنم افراد هر جایی هستند درب و پنجره ها باز باشد و از تراکم افراد در هر اتاق پیشگیری شود. بهترین مورد هوای آزاد است و باید این مسئله رعایت شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با گلایه از برقراری میهمانی و دورهمی ها، گفت: به نظر من کسانی که رعایت نمی کنند، باید با کسانی که عزیزشان را به علت کرونا از دست داده اند صحبت کنند.

کرونا هر روز با شکل جدید می آید

وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: کرونا هر روز با شکل جدید می آید و مسئله مهم تر از دلتا، لاندا است که در پشت مرزهای ماست و موارد مشکوکی در ایران دیده شده که البته تائید رسمی نشده و پایش ژنتیکی می خواهد که در هر مرکزی انجام نمی شود.

قاسم زاده تصریح کرد: باید حتما بیش از پیش حفاظت های شخصی را رعایت کنیم. با تجربه ای که داریم، فکر می کنم پیک دلتا به لاندا وصل شود و در این بین فروکش درست و حسابی نداشته باشیم لذا تاکید داریم مردم هر چه می توانند مانند روزهای نخست کرونا رعایت کنند زیرا جان عزیز تر از همه مسائل است.

این فوق تخصص بیماری های عفونی بیان کرد: همه افرادی که در هفته گذشته فوت شدند قبل از این کنار ما بودند و فکر نمی کردند به بیماری و به این وضعیت دچار شوند و این اتفاق برای هر کدام از ماها محتمل است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه جمعیت زیادی از افراد که به کرونا مبتلا می شوند، علائم را به خوبی بروز نمی دهند و یا خیلی خفیف است که متوجه نمی شوند، اظهار کرد: سرایت پذیری از فرد آلوده از روزهای قبل از بروز علائم وجود دارد و دیگران را مبتلا می کند؛ پیک انتقال ویروس ۲۴ ساعت قبل از آغاز علائم است.

قاسم زاده بیان کرد: کروناویروس وحشی که نخستین بار در ووهان شناخته و به انسان منتقل شد، شاخصه های عجیبی نسبت به کروناویروس های قبل دارد و باید واقعا پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم.

در روزهای ابتدای بیماری به پزشک مراجعه کنید

وی تصریح کرد: کسی که علامت دار می شود، باید در روزهای اول به پزشک مراجعه کند؛ برخی بعد از ۱۲ روز که بدحال می شوند، می آیند که در این زمان کاری از دست ما بر نمی آید.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: هرفرد آلوده به جای اینکه دنبال سی تی اسکن، تست و سرم باشد (که این ها درمان نیست)، باید هر روز اکسیژن خونش را اندازه بگیرد که ۹۴ به بالا خوب است و اگر سطح اکسیژن خون شریانی به ۹۳ و پایین تر برسد، درد سنگین قفسه سینه و تنفس تند داشته باشد، علائم خطر است و باید حتما تحت درمان قرار بگیرد.

وی با اشاره به نگرانی برخی بیماران بابت عدم تشخیص بیماری اظهار کرد: متاسفانه در لحظه تابلوی کرونا عوض می شود و ممکن است امروز موردی نباشد و فرد دو روز بعد بدحال شود و این اتفاق در کرونا می افتد که مسئله مهم، پایش روز به روز و حتی ساعت به ساعت بیماران است.

قاسم زاده افزود: عوارض کرونا بسیار پیچیده است و بعضا بیمار با حال عمومی خوب ترخیص می شود و بعد از دو سه روز ممکن است فوق العاده بدحال، راهی آی سی یو و حتی فوت شود.

این فوق تخصص بیماری های عفونی بیان کرد: در ۲۱ روز ابتدای بیماری به ویژه در بیماران قلبی، مُسن، دیابتی و دارای نقص ایمنی فوق العاده خطر زیاد است و بعد از این مدت خطرات انگشت شمار خواهد بود اما صفر نمی شود و می تواند برخی از علائم تا دو ماه ادامه داشته باشد.

وی در بخش دیگری از سخنانش درباره زمان تزریق واکسن در کسانی که به کرونا مبتلا شده اند، بیان کرد: مبتلایان چهار تا شش هفته بعد از بهبودی از بیماری می توانند واکسن کرونا تزریق کنند البته این موضوع بستگی به استفاده از داروی خاصی در دوران بیماری نیز دارد و ممکن است تا سه ماه تعویق واکسیناسیون را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه فرد مبتلا به کرونا بعد از ۱۰ روز از بهبودی علائم، دیگر ناقل نیست، گفت: فردی که تب، درد قفسه سینه و تنگی نفس نداشته باشد، با گذشت ۱۰ روز از این زمان دیگر ناقل نیست اما ممکن است تستش مثبت باشد؛ هرچند دادن تست بعد از بیماری ضروری نیست.

قاسم زاده درباره مصرف آسپرین در زمان تزریق واکسن کرونا تصریح کرد: داروهای خاصی برای درمان کرونا استفاده می شود که در زمان بستری داروی تزریقی و در ترخیص داروی خوراکی اما درباره واکسن، آسپرین موثر نیست و کسی که از قبل مصرف داشته، باید ادامه بدهد و در بقیه افراد، به عنوان اقدام پیشگیرانه توصیه نشده است.

وی با اشاره به اینکه در برخی واکسن ها عوارض لخته خون دیده شده اما آسپرین جلوی آن را نمی گیرد و مصرف مایعات راهکار خوبی است، بیان کرد: افرد دارای بیماری زمینه ای و کسانی که سابقه لخته خون را دارند، در بیماری کرونا اقدامات مختلفی برایشان انجام می شود و در زمان بستری و ترخیص براساس ریسک فاکتورها به تعداد روزهای متفاوت نیاز به مصرف دارو دارند.

این فوق تخصص بیماری های عفونی درباره زمان ایمنی بخشی واکسن های کرونا اظهار کرد: بین سه تا چهار هفته بعد از دریافت دوز دوم واکسن، تقریبا ایمنی قابل قبول است و در برخی افراد به دلیل سیستم ایمنی بدن ممکن است این مسئله کمتر باشد که کیت های تشخیصی در این زمینه در دسترس نیست.

اهدای خون ایمنی بدن را کاهش نمی دهد

وی افزود: شش هفته بعد از تزریق واکسن کرونا می توان اهدای خون را انجام داد و اهدای خون سطح ایمنی بدن را کاهش نمی دهد.

قاسم زاده درباره ابتلای مجدد به کرونا بیان کرد: از دو تا پنج ماه بعد از ابتلا، احتمال ابتلای مجدد به کرونا وجود دارد و اصلا ایمنی بیماری ماندگار و قابل اعتماد نیست و حتی ابتلای دوم ممکن است شدیدتر باشد.

وی در پایان درباره مطالب فضای مجازی مبنی بر عدم رعایت پروتکل ها و عدم ابتلا به کرونا گفت: شست و شوی دست ها مانع انتقال ویروس می شود و کسی که رعایت نمی کند، سیستم ایمنی بدنش در مقابل ویروس محفوظ مانده است و عدم ابتلا به دلیل رعایت نکردن نیست و به دلیل سیتسم ایمنی بوده و ضمانتی وجود ندارد این روند ادامه داشته باشد.

قاسم زاده ادامه داد: ممکن است همین فرد بارها مبتلا شده و مقداری آنتی بادی داشته باشد و در ابتلای بعدی به سندورم التهابی چند ارگان دچار شود لذا نباید به مطالب فضای مجازی و حرف های غیرعلمی در هر زمینه ای اعتنا کرد و در بحث کرونا مردم باید مطالب را مراکز معتبر دریافت کنند./ ایسنا